ponad 25 lat na rynku gnieźnieńskim

Opał Węgiel Gniezno

Pelety

Surowcem do produkcji granulatu paliwowego z biomasy może być każdy rodzaj roślin. Najcenniejsze, a dokładniej najbardziej kaloryczne są odpady drzewne: trociny, ścinki i wióry, z których produkowany jest np. pelet barlinecki (70% trocin iglastych i 30% liściastych). Wysuszony i rozdrobniony materiał poddawany jest zabiegowi podgrzewania, w wyniku którego lignina - jeden z podstawowych składników drewna - zaczyna wykazywać właściwości kleju. Gorąca masa cząsteczek ligniny i celulozy jest następnie granulowana, tak aby ostatecznie uzyskać postać gotowego peletu.

Małe, pachnące świeżym drewnem granulki uzyskane z odpadów drzewnych zyskują coraz więcej zwolenników. Tanie, efektywne, łatwe w transporcie, magazynowaniu i w użyciu, zostawiają w tyle tradycyjną konkurencję w postaci węgla czy oleju opałowego. Ekonomiczność użytkowania tego biopaliwa jest tak duża, że instalacja specjalnego kotła opłaca się nie tylko w nowo budowanych, ale także w starych domach, gdy trzeba go wymienić i dostosować instalację.

Ogrzewanie domów za pomocą pelet staje się coraz łatwiejsze. Na rynku dostępne są już bezobsługowe kotły do spalania granulatów, które nie różnią się w eksploatacji od tych na olej opałowy. Wymiana urządzenia nie wymaga zmiany lub przebudowy już istniejącej instalacji c.o. Cena przykładowego kotła o mocy do 18 kW to wydatek rzędu 6 500 zł. Wydajność urządzenia jest wystarczająca dla ogrzania domu o powierzchni 150 m2 wybudowanego w starej technologii lub dobrze izolowanego, nowoczesnego budynku o powierzchni nawet 350 m2. Koszt inwestycji zwraca się w ciągu kilku lat. Co więcej, nowoczesne kotły zasilane granulatem są praktycznie bezobsługowe. Niewielką ilość popiołu należy usuwać nie częściej niż raz na kwartał. Popiół składa się wyłącznie z substancji mineralnych i stanowi cenny nawóz ogrodniczy.

Granulat, w przeciwieństwie do nieprzerobionego drewna czy innej biomasy, doskonale się pali, ale jest też całkowicie odporny na samozapłon, a więc wywołanie pożaru. Co więcej, pelety skutecznie opierają się naturalnym procesom gnilnym - ich gładka powierzchnia chroni przed asymilowaniem wilgoci z otoczenia, stąd łatwo je przechowywać. Magazynowanie granulatu ułatwia również jego rozdrobniona masa, np. 1 tona barlineckich pelet mieści się w kubaturze 0,7 m3. Forma granulatu umożliwia ponadto jego łatwe i automatyczne dodawanie do pieca lub kotła.

Warto wiedzieć, że pelety są paliwem bezpiecznym dla nas i dla środowiska. Głównymi produktami spalania są dwutlenek węgla, którego nie zalicza się do ogólnego bilansu energii, woda oraz śladowe ilości tlenków azotu i siarki. Także w trakcie produkcji pelet do środowiska nie przedostają się żadne niekorzystne odpady.

Wykorzystanie pelet jako źródła ciepła w domach daje wiele korzyści związanych z niższymi kosztami, nawet o 50% rocznie, a także ochroną własnego zdrowia i środowiska naturalnego. Granulat jest od lat powszechnie wykorzystywany w gospodarstwach domowych w Skandynawii, Austrii, Niemczech czy w Danii. W Polsce co roku do ogromnych zalet pelet przekonuje się kilka tysięcy nowych rodzin, właścicieli hoteli, sklepów i restauracji.

U nas zawsze najtaniej!

Szybki kontakt: 698 887 000

Sprzedajemy tylko polski węgiel i dokładamy wszelkich starań, aby był on nieustannie w jak najlepszej cenie.
Kliknij i przejdź do zakładki cennik »

Ceny węgla

Zamów opał i węgiel "przez internet"

Zostaw kontakt - oddzwonimy do Ciebie

Nie prowadzimy typowej internetowej sprzedaży węgla i opału, ale udostępniamy możliwość zamówienia opału lub węgla nawet w godzinach, w których nieczynny jest nasz punkt sprzedaży. Odbywa się to poprzez...

Ponad 25 lat tradycji

Jedyny taki skład opału w Gnieźnie

Historia firmy "Bol-Ann" rozpoczyna się w 1991 roku.
Nazwa "Bol-Ann" pochodzi od imion założycieli: Bolesława i Anny. Działalność swą firma na początku...

Certyfikat wagi elektronicznej

Świadectwo zgodności wagi

Przedstawiamy świadectwo zgodności (certyfikat dla wagi) wydany przez Okręgowy Urząd Miar w Poznaniu. Kliknij na poniższy przycisk, aby zobaczyć certyfikat.

 

Jak zamawiać opał

Zamów - dowieziemy i wyładujemy

Przyjmujemy 2 sposoby zamawiania węgla:
tradycyjny, czyli zamówienie osobiste w siedzibie firmy, a także telefoniczny - coraz bardziej popularny,
dzwoniąc pod nr (61) 426-14-14, wew. 11. Przy każdorazowym zamówieniu, węgiel dowozimy do klienta, a płatność następuje przy odbiorze, u kierowcy.

Pelet, ekoPelet, brykiet, węgiel i inne - wszystko w jednym miejscu - w Bol‑Ann!

Wszystkie rodzaje opału w jednym miejscu. U nas kupisz nie tylko węgiel, ale i pelet, brykiet, a nawet drewno do kominka. Dokładamy wszelkich starań, żebyś przyjeżdżając do nas mógł się zaopatrzyć w każdy popularny rodzaj i typ opału. Wszystko po to, żeby stać się Twoim ulubionym składem opału.